Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda egzama

Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar egzamadan muzdarip olduğunda, bu yalnızca onlar için acılı ve ızdıraplı değil, ebeveynler için de inanılmaz stresli ve zor bir deneyimdir. Kaşıntı ve rahatsızlık, genel ruh hâllerini ve uyku düzenlerini bozduğundan, minik bebeğinizin sıkıntı çektiğini görmek oldukça zordur. Neyse ki, bebeğinizi veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu rahatlatmak için atabileceğiniz adımlar var.

Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda semptomlar

Baby with eczema on its ankle

Egzama normalde kırmızı, kaşıntılı bir döküntü olarak belirir ve cildin kurumasına, pullanmasına ve çatlamasına yol açabilir. Bebeklerde egzama sıklıkla yanaklar, çene veya ekstremitelerin dış yüzeylerinde görülür. Egzama, doğumdan sonraki ilk birkaç ay gibi erken bir zamanda başlayabililir. İki yaşından büyük çocuklarda, bilekler ve ellerin yanı sıra, sıklıkla dizlerin ve kulakların arkaları gibi cilt kıvrımlarında ortaya çıkabilir.[1]

Nedenler

Egzama dünyadaki çocukların neredeyse %20'sini etkileyen oldukça yaygın bir deri hastalığıdır[2]. Yünlü ve sentetik kumaşlar[3], aşırı ısıya maruz kalma ve temizleyiciler gibi cildimizi tahriş eden maddelerin tümü atopik dermatite sebep olabilir. Genetik de ayrıca bir faktördür; araştırmalar, egzamadan muzdarip kardeş veya ebeveynleri olan çocuklarda egzama gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir[4]. Diğer bir faktör ise gıda alerjileri, ev hayvanları, toz akarları ve polen gibi dış kaynaklı alerjenleri kapsayabilen alerjidir.[3]

Minik bebeğinizin egzaması nasıl rahatlatılır?

Yetişkinler için geçerli tavsiyelerin çoğu egzamalı bebekler veya yeni yürümeye başlayan çocuklar için de uygundur, bununla birlikte, minik bebeğinizin cildi oldukça hassas olduğu için, size ve çocuğunuza yardım etmek için en iyi uygulamaları tavsiye edebilecek bir sağlık uzmanını ziyaret etmenizi öneririz. Günlük hayatınızda yararlı olabilecek bazı genel bilgi ve önerileri aşağıda sizin için sıraladık:

Mum massaging baby

Birkaç dakika ılık suda (asla sıcak su değil) banyo yapmak, bebeğinizin cildini temizlemeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır[5]. Banyodan hemen sonra, cildi nemlendirici etkisi uzun süreli olan, zengin nemlendiricilerle nemlendirmek ve gün boyu nemli kalmasını sağlamak çok önemlidir[6].

Kaşımanın önlenmesi önemlidir - kaşımak, derinin üst katmanına zarar verdiği için egzamayı alevlendirebilir ve enfeksiyona yol açabilir. Özellikle geceleri, bebeğinize veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuza eldiven giydirmek, daha iyi uyumalarına yardımcı olabilir ve uykuda kendilerine zarar vermelerini önleyebilir.

İPUCU: Yaz mevsiminde, bebeğiniz için kullandığınız nemlendiriciyi serin bir yerde saklamak, uyguladığınız zaman bebeğinizin cildini serinletmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Bebeğinizde veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuzda egzama belirtileri var ise doktorunuza danışınız.

Mum holding baby with eczema on its face

Son olarak, egzamasını nelerin tetiklediğini belirlemek, bebeğinizin veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun egzamasını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bazen bir alevlenmeye neyin neden olduğunu belirleyemezsiniz ancak, aşırı terleme veya belirli ürünlerin kullanımı minik bebeğinizi rahatsız ediyor olabilir. Bunları takip ederek neyin bebeğinizin egzamasını tetiklediğini tespit etmeye çalışabilirsiniz. Gıda alerjileri zaman zaman sorunun bir parçası olabilse de, besinleri bebeğinizin beslenme rutininden çıkarmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Peki ya siz?

Bebeklerin ya da çocukların yaşadıkları egzama problemi yalnızca onlar için değil, aynı zamanda ebeveynleri için de oldukça zorludur. Tüm anne babalar için çocuklarını acı çekerken görmek fazlasıyla yıpratıcıdır. Söz konusu geçmek bilmeyen ve sürekli tekrarlayan kaşıntılar olduğunda anne babalar çocuklarına yardım edemediklerini hissedip kendilerini daha da kötü hissedebilirler. Bununla birlikte, bunun sizin hatanız olmadığını ve aynı durumu yaşayan başka birçok anne-baba olduğunu hatırlamak önemlidir.

REFERANSLAR

1) Institute for Quality and Efficiency in Health Care. Eczema: Overview. Informed Health Online. 2016;IQWIG. Bookshelf ID: NBK279399. Available from: https://ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279399/. Accessed January 2019.
2) Ring, Johannes, et al. "Guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) part I." Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology 26.8 (2012): 1045-1060
3) Childhood Atopic Eczema – Your Questions Answered…National Eczema Society 2017
4) http://www.nhs.uk/Conditions/Eczema-(atopic)/Pages/Causes.aspx Son Erişim Tarihi: 24.04.2020
5) Etherington, Clare ; Hussain, Nazia, InnovAiT, 2013, Vol.6(10), pp.612-61
6) Journal of the American Academy of Dermatology, Volume 70, Issue 5, Supplement 1, May 2014, Page AB60, ISSN 0190-9622, http://dx.doi.org/10.1016/j.jaad.2014.01.248.