Egzamanın Tekrarlamasını Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Egzamanın Tekrarlamasını Önlemek

Egzama; cildin kırmızı, kuru, engebeli ve kaşıntılı olmasına neden olan deri rahatsızlıkları için kullanılan genel bir terimdir. Bununla birlikte alerjik egzama ise atopik dermatit adı verilen bir hastalığı ifade etmek için kullanılır. Atopik dermatitte cildin bariyer fonksiyonu zarar görür. Bariyer işlevindeki bu kayıp, cildin kuruması ile birlikte cildi dışardaki etmenlere ve enfeksiyona karşı daha hassas hale getirir. Atopik dermatit çocuklarda daha yaygın olsa da, her yaşta ortaya çıkabilir. Uzun sürelidir (kronik) ve periyodik olarak alevlenme eğilimindedir. Peki, alevlenme eğilimi olan bu rahatsızlığın tekrarlanmasını önlemek için neler yapmalısınız? Gelin, birlikte inceleyelim.

Alerjik egzamaya ne sebep olur?

Alerjik egzamanın birçok sebebi olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte en önde gelen sebeplerden birinin genetik geçiş olduğu düşünülür. Ailesinde astım, saman nezlesi ve diğer alerjileri olan kişilerde alerjik egzama daha sık görülür.

Ayrıca alerjik egzama semptomları, tetikleyici adı verilen belirli maddelere ve etmenlere maruz kalındığında alevlenme veya kötüleşme eğilimindedir. Alerjik egzama tetikleyicileri şunları içerebilir:

 • Cildi kurutan ya da tahriş eden maddeler: Cilt kuruluğu, sert sabunlar, kimyasallar, parfümler, koku veya alkol içeren cilt bakım ürünleri sonucunda ortaya çıkabilir. Ayrıca atopik cilt, yünlü veya polyesterli gibi kumaşlardan da etkilenebilir. Bu nedenle cilt nemlendirme, atopik cildin bakımında en önemli adımların başında gelir. Atopik cildi olanlar çok kuru ve hassas ciltler için geliştirilmiş, özel kremler kullanmalıdır.
 • Alerjenler: Alerjenler, alerjik bir reaksiyonu tetikleyen maddelerdir. Polenler, evcil hayvan tüyleri veya yiyecekler gibi bazı alerjenler de alerjik egzama semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.
 • İklim ve çevre: Düşük nem (kuru hava) cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir. Isı ve yüksek nem terlemeye neden olarak kaşınmayı daha da kötüleştirebilir.
 • Stres: Stresin alerjik egzamalı bazı kişilerde alevlenmeleri tetiklediği gösterilmiştir. Ayrıca kişi stres altındayken tahriş olmuş cildi kaşımaya daha yatkındır.

Alerjik Egzamadan Korunmak için Neler Yapabilirim?

Atopik dermatitin tedavisinde birçok basamak vardır. Tedaviler ve kişisel bakım önlemleri kaşıntıyı hafifletebilir ve egzamanın tekrarlanmasını önleyebilir. Alerjik egzamanızın tekrarlanmasını önlemek için uygulayabileceğiniz tavsiyeler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Cildinizi günde en az iki kez nemlendirin. Atopik cilt bakımının en önemli basamağı cilt nem dengesinin tekrar sağlanmasıdır. Özellikle ılık bir banyodan sonra sürülen krem, nemin cilde hapsedilmesini sağlar.
 • Tetikleyicileri belirlemeye ve bunlardan kaçınmaya çalışın. Deri reaksiyonunu kötüleştirebilecek şeyler arasında ter, stres, sabunlar, deterjanlar, toz ve polen sayılabilir.
 • Bebekler ve çocuklar, yumurta, süt, soya ve kabuklu yemişler gibi belirli yiyecekleri yedikten sonra alevlenmeler yaşayabilir. Potansiyel gıda alerjilerini belirlemek için çocuğunuzun doktoruyla konuşun.
 • Daha kısa banyolar veya duşlar alın. Banyolarınızı ve duşlarınızı 10 ila 15 dakika ile sınırlayın. Ayrıca sıcak su yerine ılık su kullanın.
 • Yalnızca atopik ciltler için uygun temizleyiciler kullanın. Parfümlü veya antibakteriyel sabunlar, doğal yağları yok ederek cildinizi kurutabilir.
 • Kendinizi dikkatlice kurulayın. Banyodan sonra cildinizi yumuşak bir havluyla hafifçe tamponlayarak kurulayın ve cildiniz hala nemliyken nemlendirici uygulayın.
 • Ellerinizi suya sokmanız gereken işler için eldiven giyin. Temizlik yaparken plastik eldivenlerin altına pamuklu eldiven giyin. Ayrıca aşırı soğuk da cilt kurumasına sebebiyet verdiğinden kışın dışarıda ellerinizi soğuktan koruyacak eldivenler giyin.
 • Her gün en az sekiz bardak su için. Su cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.
 • Pamuk ve diğer doğal malzemelerden yapılmış bol giysiler giyin. Yeni giysileri giymeden önce yıkayın. Yünlü giysiler giymekten kaçının.
 • Sıcaklık ve nemdeki ani değişikliklerden kaçının.
 • Hayatınızdaki stresi tanımayı ve onu nasıl yöneteceğinizi öğrenin. Düzenli aerobik egzersiz, hobiler, meditasyon veya yoga gibi stres yönetimi teknikleri yardımcı olabilir.
 • Derinin kaşıntılı bölgelerini çizmekten veya ovalamaktan kaçının.

Sağlıklı günler dileriz.

Kaynakça

1) Eczama. Erişim Adresi: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9998-eczema Erişim Tarihi: 26/09/2020
2) Atopic dermatitis (eczema). Erişim Adresi: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273 Erişim Tarihi: 26/09/2020