Egzama ve Belirtileri

Sonu gelmeyen bir kaşıntı, durdurulamaz bir kaşıma isteği ve sadece kısa bir süreliğine rahatlama hissi veren bir çözüm... Tüm bunların üzerine eğer ki acı çeken siz değil de bebeğiniz ya çocuğunuzsa keyfiniz daha da çok kaçar. Egzama hakkında daha fazlasını öğrenmek için içeriklerimize göz atın!

Çocuklarda Atopik Dermatit ve Aile Yaşam Üzerindeki Etkisi

Atopik dermatit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Atopik dermatite sahip çocukların çoğu cildin hasarlanmış olması, kaşıntı ve kuruluk gibi spesifik belirtilerle başa çıkmakta zorlanır.

Mevsimler ve Egzama

Her mevsim geçişi cildinizde değişikliklere sebep olur. Hele ki egzamalı bir cildiniz varsa sıcaklık değişimlerini daha çok hissetmeniz olası. Havalar değiştiğinde egzamalı bölgede kuruluk artışı, kaşıntı ya da yanma gibi belirtiler hissedebilirsiniz.

Yaygın Bir Egzama Çeşidi: El Egzaması Nedir?

Egzama kaşıntı, kuruluk ve yanma gibi bulgularla kendini gösteren kronik (süreğen) ve inflamatuar (yangısal) bir sağlık problemidir. Bebeklerde sık görülen bir tip olan alerjik egzama (atopik dermatit) genelde 3-6 aylık arasında görülmeye başlar.

Hayat Kalitesi ve Atopik Dermatit Hayat Kalitenizi Yükseltin

Kuru ve kaşıntılı cilt semptomlarıyla kendisini gösteren alerjik egzamanın diğer bir deyişle atopik dermatitin kişinin yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Peki birçok haber kaynağından duyduğumuz ve hastalıklarla ilişkilendirilen yaşam kalitesi nedir?

Kimler Atopik Cilde Sahiptir? Ailesel Genetik Faktörler

Alerjik bozukluklar genellikle kalıtsal geçiş gösterir. Dolayısıyla atopik dermatit, astım veya saman nezlesi olan bir ebeveyne sahip olmak, bir kişinin atopik dermatit geliştirme olasılığını artırır.

Yapılan çalışmalar, ebeveynlerden birinde veya her ikisinde atopik dermatit öyküsü varsa bir kişinin atopik dermatite yakalanma riskinin üç ila beş kat arttığını gösteriyor. Bazı çalışmalar ise atopik dermatit kalıtsallığını yaklaşık %75 olarak tahmin ediyor.

Egzamanın Tekrarlamasını Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Egzama; cildin kırmızı, kuru, engebeli ve kaşıntılı olmasına neden olan deri rahatsızlıkları için kullanılan genel bir terimdir. Bununla birlikte alerjik egzama ise atopik dermatit adı verilen bir hastalığı ifade etmek için kullanılır. Atopik dermatitte cildin bariyer fonksiyonu zarar görür. Bariyer işlevindeki bu kayıp, cildin kuruması ile birlikte cildi dışardaki etmenlere ve enfeksiyona karşı daha hassas hale getirir.

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit) Nedir?

Cilt hastalıkları, insanın yaşam kalitesini etkileyen ve kişinin özgüvenini sarsabilen rahatsızlıklardır. Alerjik egzama da hem kişide yarattığı kaşıntı hissi, hem de gözle görülür kızarıklık belirtileriyle bu cilt hastalıklardan biridir.

Stres Egzamaya Neden Olabilir mi?

Stres, anksiyete, moral bozukluğu, depresyon, hatta panik gibi birtakım farklı duyguları kapsayan geniş bir terimdir ve genel bir olumsuzluk hissi ile sonuçlanır.

Egzama (Atopik Dermatit) ile İlgili En Çok Sorulan 9 Soru

Egzamam bulaşıcı mıdır? Sık banyo yaparsam egzamam geçer mi? Bende egzama var, çocuğumda da kesin olur mu? Ve daha pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Cilt Günlüğü Tutmak

Egzama veya hassas cilt, akne veya cilt tahrişleri gibi cilt problemlerinden şikayetçiyseniz, bir alevlenmeyi başlatabilecek bazı tetikleyicilerden haberdar olabilirsiniz.

Bebeklerde ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Egzama

Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar egzamadan muzdarip olduğunda, bu yalnızca onlar için acılı olabilen değil, ebeveynler için de inanılmaz stresli ve zor bir deneyimdir.

Yüzüm Neden Kaşınıyor?

Yüzdeki reaksiyonlar, kırmızı lekeler, kaşınma veya kızarıklıklar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar, egzama ve rozesea gibi kronik rahatsızlıklar, akne, yediğiniz veya dokunduğunuz bir şeye karşı alerjik reaksiyonlar, hatta yalnızca deterjan, sentetik veya sert kumaşlar gibi belirli bir maddeye karşı olan duyarlılığınız sebebiyle bile gelişebilir.

Yüzümdeki Atopik Dermatit İçin Ne Yapabilirim?

Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar egzamadan muzdarip olduğunda, bu yalnızca onlar için acılı olabilen değil, ebeveynler için de inanılmaz stresli ve zor bir deneyimdir.