Egzama (Atopik Dermatit) ile İlgili En Çok Sorulan 9 Soru

Egzamam bulaşıcı mıdır?

Egzamalar bulaşıcı değildir. Egzamanız kaşınsa da, egzamanızı başkasına bulaştırmanız imkansızdır. Aynı şekilde size de başkasından egzama bulaşmaz.

Sık banyo yaparsam egzamam geçer mi?

Duş ya da banyo, birtakım kurallara dikkat edilerek yapılırsa egzamanızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Egzama olan bölgede cilt kuruluğu vardır. Doğru banyo teknikleri ve hemen ardından nemlendirmeyle, nemi deride hapsetmiş olursunuz. Egzamanızla başa çıkmak için doğru banyo sırasında dikkat edeceğiniz kurallar şu şekilde özetlenebilir:

 • Beş ila 10 dakika boyunca ılık (sıcak değil) suyla banyo yapın.
 • Tahriş etmeyen bir temizleyici kullanın (cildi kurutan sabun kullanmayın) ve etkilenen cildi ovalamaktan kaçının.
 • Banyodan sonra cildinizi hafif nemli bırakarak bir havluyla tamponlayarak kurutun.
 • Üç dakika içinde vücudun her yerine bolca nemlendirici sürün. Nemlendiriciyi üç dakika içinde uygulamak önemlidir, çünkü cilt nemlendiriciyi en iyi bu zaman diliminde emer.
 • Nemlendiricinin cilde nüfuz etmesi için birkaç dakika bekleyin.
Bende egzama var, çocuğumda da kesin olur mu?

Bende egzama var, çocuğumda da kesin olur mu?

Egzamanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal ve çevresel faktörlerin birleşimi sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. İkizler üzerinde yapılan çalışmalar, egzamanın genetik faktörlerini ortaya koymuştur. Hatta FLG olarak adlandırılan bir genin atopik dermatitten sorumlu olduğu düşünülür. Ayrıca egzamanın, ailede astım, saman nezlesi ve diğer alerjileri olan kişilerde daha sık gözlendiği görülür. Bu da egzamanın gelişiminde (ailede görülen) genetik (kalıtsal) bir faktör olduğunu düşündürmektedir. Bununla beraber ailede egzama olması çocukta da kesinlikle olacağı anlamına gelmez. Egzamalı bir ebeveynin çocuğunda egzama olması riski normalden daha fazladır; fakat egzamayı bir sonraki nesile aktarma oranı tam olarak bilinmemektedir.

Bütün egzamalar strese mi bağlıdır?

Bütün egzamalar strese mi bağlıdır?

Egzamayı tetikleyen birçok faktör vardır. Duygusal stres tek başına egzamaya neden olmasa da egzama alevlenmelerini tetikleyebilir. Vücut stres altındayken kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Kronik ve devam eden stresle uğraşan kişilerde yüksek dozlarda kortizol sentezlenir ve bu durum da ciltte inflamasyonave egzama alevlenmesine yol açabilir.

Hangi yiyecekler egzamayı artırır?

Hangi yiyecekler egzamayı artırır?

Diyetin egzama veya egzama semptomlarının başlangıcında oynayabileceği rol henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı insanlar, süt ürünleri, yumurta veya kuruyemiş gibi belirli yiyeceklerin egzamayı tetikleyebileceğini ve bunları diyetlerinden çıkarmanın semptomları iyileştirdiğini belirtir. Bununla birlikte diyet ile egzamanın bağlantısını anlamanın en iyi yollarından biri egzama günlüğü tutmaktır. Kendinizin veya çocuğunuzun bir yiyecek veya içeceğe alerjik reaksiyon gösterebileceğini düşünüyorsanız alerji testi hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

 

Sadece doğal temizleyicilerle banyo yaparsam egzamam geçer mi?

Burada doğal temizleyicinin tanımı önemlidir. Zeytinyağı ya da defne sabunları doğal temizleyiciler sayılsa da cildi kurutabilir. Bu nedenle egzama semptomlarını kötüleştirebilir. Egzamalı kişiler, atopik dermatitli kişiler için üretilmiş cildi kurutmayan özel temizleyicileri kullanmalıdır.

Egzama en çok hangi bölgelerde görülür?

Egzama en çok hangi bölgelerde görülür?

Tipik olarak etkilenen cilt alanları ve semptomların şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte yaşa da bağlıdır. Bebeklerde egzama esas olarak yanaklarda, kolların ve bacakların dış yüzeylerinde gözlenir.. Çocuk, ergen ve yetişkinlerde en çok dizlerin arkasında ve dirseklerin içlerinde gözlenir. Kaşıntılı döküntü, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında da gelişebilir.

Çocuğumun cilt bakımında nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğumun cilt bakımında nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğunuzun cildinin kurumasını, kaşınmasını ve alevlenmelere neden olan tetikleyici etmenleri engelleyerek egzamayı önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilirsiniz. Şu önerileri deneyin:

 • Çocuklar ılık (sıcak değil) suda kısa banyo veya duş almalıdır.
 • Hafif kokusuz sabunlar veya sabun içermeyen temizleyiciler kullanın ve krem veya merhem sürmeden önce cildinizi kurulayın.
 • Çocuklar pamuklu kumaşlar gibi nefes alabilen kumaşlardan yapılan giyecekleri tercih etmelidir. Yün veya polyester rahatsız edici olabilir.
 • Cildin çizilmesinden kaynaklanan hasarları önlemek için çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun. Geceleri kaşınma sorunu varsa çocuğunuzun yatarken rahat, hafif eldivenler giymesini sağlayın.
 • Çocuklar, alevlenmelere neden olabilecek aşırı ısınmadan kaçınmalıdır.
 • Çocuklar cildin nem kaybetmemesi içinbol su içmelidir.
 • Evinizdeki bilinen alerjenlerden kurtulun ve çocuğunuzun polen, küf ve tütün dumanı gibi faktörlerden kaçınmasına yardımcı olun.

Atopik dermatitli çocuğumun yaralarından cildinde iz kalır mı?

Egzama kızarıklıkları çoğu çocukta iz bırakmadan geçer. Fakat egzamanın şiddeti çok fazlaysa, aşırı kaşıntı yapıyorsa, çocuğunuz bu kaşıntılar yüzünden cilt bariyerini bozarak enfeksiyona neden olabilir. Enfekte olmuş yaraların iyileşmeleri daha güçtür ve iz bırakma olasılığı daha yüksektir. İz kalan atopik dermatitli olgularda dermatoloğunuz birtakım işlemlerle yara izlerinin geçmesine yardımcı olabilir.