Sağlıklı Bir Cilt Günlüğü Tutmak | Bepanthol® Sensiderm Türkiye

Sağlıklı bir cilt günlüğü tutmak

Aşırı güneş, tahriş edici temizleyiciler, alerjen gıdalar veya stresli bir gün... Özellikle egzama söz konusu olduğunda bilimsel çalışmalar; çevresel faktörler, fiziksel tahriş edici maddeler ve alerjenler de dahil olmak üzere bir dizi faktörün alevlenmeleri tetikleyebileceğini veya bir egzama atağına neden olabileceğini bildirmektedir.[1]

Günlük hayatımızın cilt koşullarını daha da kötüleştirebileceği pek çok yönü olduğundan, cilt günlükleri tutmak, sizi ve cildinizi olumsuz etkileyen tetikleyicileri takip etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bir cilt günlüğü, faydalı alışkanlıkları hatırlamanıza da yardımcı olacaktır.

Unutmayın, cilt günlükleri tıbbi bir tanı yerine geçmez.Cildiniz konusunda endişeleriniz varsa veya günlük hayatınızı etkiliyorsa, bir dermatolog ile görüşüp günlük alışkanlıklarınızda önemli değişiklikler yapmadan önce kendisine danışın.

Kişisel cilt günlüğünüz

Her günlükte olduğu gibi, düzenli bir şekilde cilt günlüğü tutabilmek için kendinizi motive edecek bir yol bulmalısınız. Bu yol yatmadan önce günlüğünüze notlar almayı alışkanlık haline getirmek de olabilir, gün içinde kağıt kalemle uğraşmadan cep telefonunuza aklınıza geldiği anda notlar almak da olabilir. Ne şekilde ve nasıl günlük tutmayı seçerseniz seçin, cildinizin durumunu ve gün boyunca cildinizi etkileyebileceğini düşündüğünüz etkenleri takip etmelisiniz.

Cildi etkileyebilecek farklı faktörler

Aşağıda gün içinde dikkat ederek, günlüğünüze etkileyebileceğiniz bazı başlıkları sizin için sıraladık. Ancak bunların dışında kalan farklı konuları da cilt günlüğünüze eklemeyi unutmayın.

Fiziksel tahriş edici maddeler

Fiziksel tahriş edici maddeler

Fiziksel tahriş edici maddeler egzama ve diğer cilt tahrişlerine katkıda bulunan önemli bir etken olabilir. Cildinize sürdüğünüz veya cildinizle temasa giren maddeleri takip etmek bunlardan herhangi biri cildinize zarar veriyorsa tespit edip, kullanmayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Dikkat edilmesi gereken bazı tetikleyiciler aşağıda sıralanmıştır:

 • Makyaj malzemeleri ve makyaj fırçaları, ayrıca tahriş edici maddeler içerebilen cilt temizleyicileri
  • Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak nazikçe yıkamayı ve makyaj ürününüzü önerilen son kullanma tarihine kadar kullanmaya dikkat edin.
 • Yüzü tahriş edebilen saç ürünleri
 • Parfümler
 • Özellikle parfümlü olan vücut temizlik ürünleri
 • Evinizdeki cildi tahriş edebilecek deterjanlar ve/veya temizlik ürünleri
 • Sentetik türde kumaşlar

Beslenme

Bazı besinler, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde egzama alevlenmelerine neden olabilir.[2] Herhangi bir reaksiyon yaşıyorsanız, tükettiğiniz gıdaları takip etmeniz önerilir – yiyeceklerin etkileri, egzama hastalarını belirli gıdaları aldıktan saatler hatta günler sonra etkileyebilir[2].

Herkes için geçerli olduğu gibi, sağlıklı beslenme, genel sağlık ve refahınız için de önemlidir. Kişiselleştirilmiş öneriler için bir hekim veya bir diyetisyenle konuşabilirsiniz.

Bepanthen baby cream helps deal with nappy rash.

Bazı gıdaları diyetinizden çıkarmayı tercih etmeden önce, resmi olarak teşhis koymaya yardımcı olabilecek ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunabilecek bir dermatolog ya da alerji uzmanına danışabilirsiniz. Yiyeceklerin, egzama veya diğer cilt rahatsızlıklarından şikayetçi olan herkesi etkilemediğinin farkında olmak önemlidir.

Stres

Stres cildinizi etkileyebilir, hayatınızdaki stres tetikleyicilerini ve stres dönemlerini takip etmek yalnızca bu korelasyonların sizi nasıl etkilediklerini göstermekle kalmaz; aynı zamanda stresle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmenize de yardımcı olur. Stres ve egzama hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Su ile temas

Yoğun bir şekilde su ile temasınızın egzamanıza katkıda bulunması olasıdır. Su ile temas etme sıklığınızla ilgili yaptığınız herhangi bir değişikliğin cildiniz üzerinde bir etkisi olup olmadığını bilmek faydalı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

 • Duş, banyo, yüz yıkama sıklığınız cilt tahrişlerinizi etkiliyor mu?
 • Cildinize destek olan veya cildinizi kötüleştiren temizleyiciler veya farklı ürünler var mı?
 • Sıcak su yerine ılık su kullanmak ve cildinize tampon yapar gibi hareketlerle kurutmaya benzer uygun duş ve banyo alışkanlıklarını uyguluyor musunuz?
 • Vücudunuzdaki veya yüzünüzdeki tahriş olmuş cildinize ne sıklıkta dokunuyor ya da cildinizi ne sıklıkla kaşıyorsunuz? Bunu yapmamaya çalıştığınızda, bir fark yaratıyor mu?

Bir cilt günlüğü tutmak, bir hekim tarafından yapılan bir teşhisin yerine geçmez, ancak cilt rahatsızlıklarınızın sebebini öğrenmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

REFERANSLAR

1) Williams, Hywel C. Atopic dermatitis: the epidemiology, causes and prevention of atopic eczema. Cambridge University Press, 2000. Page 25

Image