Yüzümdeki Atopik Dermatit İçin Ne Yapabilirim?

Atopik dermatit, cildimizin dış etkenlere daha çok maruz kalan bölgelerinde de sık görülür. Bu nedenle birçok kişi yüz ve boyun çevresindeki atopik dermatitten şikayetçidir. Egzama hastalarının bildiği gibi, yüzdeki alevlenmeler hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlayıcı olabilir.

Yüzünüzdeki atopik dermatit hayatınızı etkiliyorsa, sağlık profesyonellerinin tavsiye edebileceği tedaviler bulunmaktadır. Ancak yine de yüzdeki atopik dermatitin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için günlük yaşamınızda yapabileceğiniz basit değişiklikler de var:

Cilt Bakım Rejimi

Temel olarak zarar görmüş bariyer egzamanın başlıca sebeplerinden biridir. Cilt bariyerinin güçlü olmadığı bölgeler egzamaya daha yatkındır. Dolayısıyla, cildinizin bariyerinin korunması ve onarılması egzamanızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

BepantholSensiderm içeriğindeki özel lamellar lipidlerle zarar görmüş cilt bariyerinizi inceltmeden onarır. Kortizonsuz ve koruyucu içermeyen formülü sayesinde gün içerisinde dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. [1,2]

Diğer cilt bakımı ipuçları

 • Cildinizi tahriş edebileceği için yüzünüzdeki egzamalı bölgeye çok fazla dokunmaktan kaçının.
 • Yüzünüz, çevresel faktörlere daha fazla maruz kaldığından, sıcaklık veya nem seviyelerindeki değişikliklere uyum sağlamak için cilt bakım rutininizde esnek olun.
 • Ürünü yüzünüze uygulamadan önce ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Cildinizi kuruturken ovmak yerine, daima hafif tampon hareketleri yapın.
 • Yüzünüzü yıkarken ılık su tercih edin

Makyaj

Düzenli olarak makyaj yapıyorsanız, büyük olasılıkla birçok farklı ürünün atopik dermatiti tetikleyebildiğini fark etmişsinizdir. Tercihler kişiden kişiye ve ciltten cilde değişiklik gösterdiğinden, size en uygun ürünleri seçerken dikkatli olun. Bir ürünü düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce, ürünün cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşturmadığına dikkat edin.

 • Hipoalerjenik, hassas ciltler için tasarlanmış makyaj malzemelerini kullanmaya çalışın.
 • Parfüm içermeyen ürünler tercih etmeye edin.
 • Koruyucu içermeyen ürünleri kullanmayı tercih edin.
 • Makyaj malzemenizi üreticisinin önerilerine göre kullanmayı unutmayın. Tüm makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerine dikkat edin.
 • Su bazlı veya suda çözünür makyaj malzemeleri kullanmak gün sonunda makyajınızı çıkarmanızı kolaylaştırır ve dolayısıyla da cildiniz için daha az tahrişe neden olur.
 • Makyaj yapmadan önce her zaman ellerinizi yıkadığınızdan emin olun ve makyaj fırçalarınızı düzenli olarak yıkayın.

BepantholSensiderm kortizon, koruyucu ve parfüm içermeyen formülü sayesinde hassas ciltlerde kullanıma uygundur. [1,2]

Bebeğinizin yüzünde atopik dermatit

Dünya genelinde çocukların %15-%20'sini etkileyen atopik dermatit, en yaygın bulaşıcı olmayan cilt problemlerinden biridir. Bebeklerde tükürük , yaz aylarında sıcak, kış aylarında soğuk hava, alerjenler, temizleyiciler ya da bazı kumaşlar gibi tahriş edebilen maddelerle temas sebebiyle tetiklenebilen atopik dermatitin, yüz, boyun, kollar ve bacakların dış yüzünde görülme olasılığı yüksektir.

Ilık suda banyo yapmak ve banyo sonrası nemlendirme de dahil olmak üzere, yetişkinler için geçerli olan tavsiyelerin çoğu atopik dermatitli bebekler için de geçerlidir. Bebeklerin hassas cildindeki atopik dermatit sorununu çözmek için kortizonsuz ve koruyucu madde içermeyen ürünlerin kullanımı önemlidir. BepantholSensiderm kortizon içermediği gibi koruyucu, parfüm ve renklendirici de içermez. [1,2] Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı güvenlidir. [2,5]

REFERANSLAR

1)  Stettler H et al. Key Opinions in Medicine. 2016;11(4): 1-7.
2)  Global Source Text. Bepanthen Sensiderm.
3)  Nutten S. HYPERLINK "https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25925336"Ann Nutr Metab. 2015;66 Suppl 1:8-16. doi: 10.1159/000370220. Epub 2015 Apr 24.
4)  Wollenberg A et all HYPERLINK "https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29676534J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 May;32(5):657-682. doi: 10.1111/jdv.14891.
5)  Stettler H et al. J Dermatolog Treat. 2017; May 24: 1-6